Iedzīvotāju iesaiste Kohēzijas politikā

Kad jūs iesaistāties lēmumu pieņemšanā kā iedzīvotājs, jūs ieguldāt laiku un pūles, lai palīdzētu profesionālam lēmumu pieņēmējam (politiķim vai ierēdnim) veikt viņa darbu. Jūs atsakāties pavadīt laiku kopā ar draugiem un ģimeni, pastaigāties pa parku vai ko citu, ko vēlēties darīt. Ko jūs saņemat pretī? Jūs saņemat iespēju izteikties. Jūsu balss ir dzirdama. Sadarbībā ar citiem jūsu ieguldījums palīdzēt mainīt publisku lēmumu, un tā rezultātā izveidosieties pasaule, kas jums patīk labāk.

‼️ Tādēļ cerams, ka ikviens apzinās – FORMĀLI ĪSTENOTI LĪDZDALĪBAS PROCESI IR NE TIKAI LAIKA UN ENERĢIJAS IZŠĶIEŠANA, BET ARĪ IZNIEKO IEDZĪVOTĀJU INTELEKTUĀLO IEGULDĪJUMU. Tie kalpo kā “broša” – attaisnojums, lai varētu “apzīmogot” lēmumus, kurus nekad pat nebija paredzēts apšaubīt, sniedzot iespēju pamatoti apgalvot, ka politisko uzvaru gadījums šādos gadījumos bijis sabiedrību iesaistošs. Kas vēl ļaunāk – šādi procesi nevis spēcina, bet iznīcina sociālo kapitālu, jo cilvēki secina: “Mani apmāna un izmanto. Mani apkauno.” un vairs neiesaistās. Vienlaikus – daudzi secina, ka ir saprātīgāk piedalīties agresīvākās līdzdalības formās, piemēram, ielu protestos, jo politikas veidotāju un ierēdņu spēja īstenot citas iesaistes formas ir bijusi neefektīva, sabiedrības viedokli padarot par nenozīmīgu.

Lai sabiedrības iesaiste radītu maksimālo efektu, IEDZĪVOTĀJIEM JĀNODROŠINA IESPĒJA RĪKOTIES, ne tikai runāt. Ir jāpiešķir iedzīvotājiem reālā vara, tai skaitā jānāk klajā ar viņu pašu priekšlikumiem un iniciatīvām.

Iedzīvotājiem nav jāiesaistās reģionālajā politikā. Reģionālajai politikai ir jāiesaistās tajā, ko pilsoņi jau dara, un jāsniedz atbalsts, likumiskais ietvars un tiesiskais regulējums.

IEDZĪVOTĀJU IESAISTĪŠANA IR ĻOTI SPĒCĪGS VEIDS, KĀ IZMANTOT KOLEKTĪVO INTELIĢENCI, un maksimālā ilgtspēja iespējama piepildot šo inteliģenci ar datiem un pieejamo informāciju. Datu sniegšana cilvēkiem palīdz viņiem redzēt tālāk, savukārt politikas veidotājiem izmantot sabiedrības ieguldījumu konsekventāk un stabilāk. Tieši kolektīvā inteliģence, ne tikai dati, ir „burvju putekļi”, kas ļauj realizēt īstenu reģionālo kohēziju.

Vairāk no konferencē par iedzīvotāju iesaisti kohēzijas politikā, izteiktā, t.sk. prezentācijas un video ieraksti pieejami te:
https://ec.europa.eu/regional_policy/en/conferences/citizens_good_governance/