Laiks Laukiem! Ko Eiropa dara kaimiņmājā?

2020.02.14. Staburags, Seces pagasts, Jaunjelgavas novads

Pieredzes spēka iedvesmas stāsti:

„Laukos var dzīvot tikpat labi kā pilsētā,” norāda Jaunjelgavas novada attīstības un projektu nodaļas vadītāja Gundega Zarāne, stāstot par pašvaldības īstenotajām iniciatīvām, kas saņēmušas ES atbalstu, jo būtisks aspekts finansējuma piesaistē Jaunjelgavas novadā esot nozīmīgu atbalstu sniegt lauku teritorijām visos novada pagastos, ko apliecina kartes ar ieguldījumu uzņēmējdarbības un tūrisma attīstībai visā novadā.

Jaunjelgavas novada teritorijā pēdējos desmit gados ieguldīti ap 16 miljoni Eur, no tiem gandrīz 12 miljoni no Eiropas Savienības finansēm, 23 % no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA), 15% no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) – kopā 85 projekti.
Lielākais finansējuma apjoms piešķirts skolu, bērnudārzu, pansionātu un citu sabiedrisko ēku siltināšanai un ceļu infrastruktūras uzlabošanai. Gundega uzsver, ka „ceļu nauda” nepieciešama, lai ne tikai Jaunjelgavā, bet arī lauku reģionos varētu attīstīt uzņēmējdarbību. Viņas izteikto diskusijās spēcīgi atbalsta klātesošie uzņēmēji un iedzīvotāji, norādot, ka tieši ceļu kvalitāte ir nozīmīgākā un aktuālākā vajadzība – lauku skābeklis.

Teju katrā pagastā ir sniegts ieguldījums kultūrā – atjaunoti vai uzcelti kultūras nami, sniegts atbalsts pašdarbības kolektīvu darbībai, jaunatnes jomā – atbalstīta jaunatnes iniciatīvu centra izveide, atpūtas laukumi un citas aktivitātes, kā arī pašlaik novadā tiek īstenotas arī veselības veicināšanas aktivitātes, kas iemantojušas plašu iedzīvotāju atsaucību.


Ja jums šķiet, ka esat dzirdējuši, ka Staburags ir zem ūdens un tur nekā neesot – mēs noskaidrojām ko citu. Staburags īsteno milzu darbus – vietējie patiesi lepojas ar biedrības „Staburags” vadītāju Ivetu Ločmeli, norādot, cik būtisks viņu ikdienā ir biedrības paveiktais.

Pirmā atbalstu guvusī iniciatīva bija talka, iztīrot Liepavotu un tā apkārtni, vēlāk darbs turpināts ar zaļās klases izveidi un dīķa tīrīšanu. Biedrība izveidojusi mācību un informācijas centru, iedrošinot un sniedzot atbalstu datorprasmju apguvē ikvienam iedzīvotājam, un iniciējusi angļu valodas apguvi, kas turpinājies vēl ilgi pēc sākotnēji plānotā.
Mūzikas aprīkojums, lapenīte un norādes parkā un citas aktivitātes varētu uzskaitīt, bet klātienes reizē mums sirsnīgi dzied arī koris ar dziedātājiem no daudziem tuvumā esošajiem pagastiem, kuri ir gandarīti par „Staburaga” jaunāko veikumu – iegādāti kora koncerttērpi un grezni teātra tērpi.

Biedrība “Staburags” Vīgantē (ciems, kurā arī slavenais zemūdens Staburags) aktīvi strādā jau 14 gadus, un, lai arī sākumā esot bijis maz izpratnes par nevalstisko organizāciju darbību, jau uzreiz pēc dibināšanas aktīvi centušies strādāt, lai sekmētu sadarbību un pagasta attīstību. Nu īstenoti deviņi projekti, kopā šajos gados piesaistot vairāk kā 35 tūkstošus Eiro.


Ar mērķtiecīgu darbu, radošu domāšanu, pozitīvu attieksmi un mazliet ES atbalsta lauki var sasniegt visu pasauli – to dzirdam um sajūtam no SIA Digistar īpašnieka.
Vairāk nekā pirms pieciem gadiem iedzimuši jelgavnieki Jānis un Kristīne Freimaņi, meklējot dzīvesvietu laukos, pateicoties atsaucīgiem pašvaldības darbiniekiem, kas izrādīja novadā pieejamos īpašumus un informēja par iespējām, atrada savu īsto vietu – māju Staburaga pagastā Jaunjelgavas novadā.

Pēc vairāku gadu pieredzes kāzu pasākumu vadīšanā un dekorāciju veidošanās, lai spētu īstenot savas ambīcijas, viņi pirms nepilniem diviem gadiem ir dibinājuši savu uzņēmumu – SIA “Digistars” un ar ELFLA LEADER programmas atbalstu iegādājušies lāzertehniku un programmatūru.
Gandrīz visa uzņēmumā saražotā produkcija tiek eksportēta uz ASV, Austrāliju, Kanādu un citām valstīm, izmantojot gan interneta tirdzniecības platformas, gan sociālo kontus un arī savu mājaslapu:
http://www.digistars.lv/home
https://www.facebook.com/digistars.lv/

Ar savu stāstu Jānis iedrošina darīt un norāda arī uz pozitīvajām iespējām, ko viņam sniedz dalība Eiropas Savienība, piemēram, brīvo tirgu un iespēju ērti ceļot, pateicoties Šengenas zonai. Lai arī daļai Eiropa varot asociēties tikai ar Eiroremontu, viņš aicina domāt par daudzajām iespējām, kas saņemtas – skaits saieta nams, ceļi, iespēja attīstīt savu uzņēmumu un citas lietas un procesi ar ko saskaramies ikdienā.


Madara Vēvere, daloties pieredzē par Z/S “Gundegas” paveikto, atzīst, ka, ja ir atbalsts no līdzcilvēkiem, tad viss ir iespējams. Viņai ir izdevies strādāt ar savu sirdslietu – dārzkopību.

Ar projektu atbalstu saimniecībā izveidota noliktava, kur glabāt ābolus, savukārt pilnveidojot garšaugu pasauli, labiekārtota siltumnīca, iegādājoties krāsni, jaunu segumu, ko lieto nu jau vairāk nekā 10 gadus, kas attaisnojis ieguldījumus, jo iepriekš seguma maiņa esot veikta ik gadu. Protams, Madara izmanto arī mazo lauksaimnieku atbalsta shēmu un citas atbalsta iespējas saimniecības uzturēšanai un attīstībai.

Z/S Madaras atrodas brīnumskaistā Daugavas krastā un, lai ikvienam sniegtu iespēju šo vidi baudīt, pašlaik Madara veic gatavošanās darbus, lai jau pavasarī ikvienu varētu aicināt ciemos: iegādi SUPi un airu laiva, tiek veidota laipa un veikti citi labiekārtošanas darbi. Tas ļaus ne tikai kuģītim Vīgatne piestāt pa ceļam uz Aizkraukli, bet arī bagātināt Seces pagasta tūrisma piedāvājumu – Seces kā zivju un ūdens salas tūrisma galamērķi Sēlijā.


Atbalsta personas iedzīvotājiem par iespējām teritorijā

Aizkraukles rajona partnerības vadītāja Alda Paura(iedzīvotāju un uzņēmēju aktivitātes) – +37129487108, alda.paura@aizkrauklespartneriba.lv

Jaunjelgavas novada pašvaldības attīstības nodaļas vadītāja Gundega Zarāne (infrastruktūra, teritorijas labiekārtošana, pašvaldības iniciatīvas) – +37120233637, gundega.vevere@jaunjelgava.lv

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra speciāliste Madaru Vēveri (lauksaimniecība) – +3712431941, madara.vevere@llkc.lv

Tikšanās foto galerija

Informāciju par citiem pieredzes stāstiem un kampaņas “Mans reģions. Mana Eiropa. Mana nākotne” tikšanās reizēm meklē te:
http://llf.partneribas.lv/archives/6233