Dalība konferencē “Lauku telpas attīstība un sabiedrības virzīta vietējā attīstība”

Latvijas Lauku foruma komanda divu aizraujošu dienu garumā piedalījās starptautiskā konferencē “Lauku telpas attīstība un sabiedrības virzīta vietējā attīstība”, kuru organizēja Valsts Lauku tīkla Sekretariāts, SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” (LLKC) sadarbībā ar vietējās rīcības grupām.

Dalībnieki pirmajā dienā devās pieredzes vizītēs, lai uzzinātu par projektu īstenotāju pieredzi dažādu fondu apguvē, kā arī par izaicinājumiem un attīstības iespējām.

Konference bija veltīta arī sabiedrības virzītai vietējai attīstībai, kas ir LEADER metodes modernizācija vairāk nekā 26 gadu ilgumā. Šī pieeja, kuras pamatā ir vairāku fondu izmantošana, palīdz radīt lielāku saskaņotību starp dažādām nozarēm un sekmēt pilsētu un lauku mijiedarbību, kā arī meklēt kompleksus un inovatīvus risinājumus sarežģītiem izaicinājumiem, pamatojoties uz vietējiem apstākļiem un resursiem.

Lauku telpas attīstību galvenais virzītājspēks, tā pat kā pilsētu, ir cilvēki. Cilvēki, kuriem ir kopīgas vajadzības, kopīgi mērķi un pats svarīgākais, vēlme rīkoties, lai kādu vietu radītu par lielisku dzīvošanai, strādāšanai un atpūtai.

Lauku telpas vērtības noteikšana un atzīšana ir milzīgs solis pretī līdzsvarotai reģionālai attīstībai, kas iespējama vien starpsektoriālā un starpteritoriālā sadarbībā.

Piedāvājam Jums dažus konferences dalībnieku citātus iedvesmai un motivācijai, lai arī turpmāk lauku telpas attīstība būtu sabiedrības virzīta.


Jānis Baiks, Valmieras domes priekšsēdētājs: “Kas ir Valmiera bez apkārtējām lauku teritorijām? Kā attīstās apkārtne, tā izskatīsies arī pilsēta.”

Māris Kučinskis, Latvijas Republikas Ministru prezidents: “Tagad ir pēdējais brīdis salikt visu pa plauktiņiem. Par lauku un pilsētu mijiedarbību mēs esam sākuši runāt jau ļoti sen.”

Sniedze Sproģe, Latvijas Pašvaldību savienības Padomniece lauku attīstības jautājumos: “Ja būs slikts ceļš, pa viņu aizbrauks. Ja būs labs ceļš, pa viņu atbrauks.”

Mārtiņš Cimermanis, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra valdes priekšsēdētājs: “Lauki ir vērtību kopums. Iedodiet cilvēkiem zināšanas un viņi paši spēs piesaistīt kapitālu attīstībai!”

Raivis Bremšmits, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Reģionālās politikas departamenta direktors: “Latvija sastāv no reģioniem. Tas ir ierakstīts mūsu Satversmē. Tas ir mūsu identitātes jautājums.”