LLF žūrijā konkursā “Laukiem būt!”

LLF izpilddirektore kopā ar pārstāvjiem no ZM, LPS, Altum un JZK bija LLKC konkursa „Laukiem būt!” žūrijas komisijā, iepazīstoties ar 64 biznesa idejām visos Latvijas reģionos.

Konkurss noslēdzās 11. aprīlī ar 15 finālistu prezentācijām un uzvarētāju izvirzīšanu katrā no 3 virzieniem (informācija pieejama te: https://goo.gl/mRfH50). Daudzas idejas izstrādātas par nišas produktu veidošanu, tomēr arī jau ierastākiem produktiem tika rasts jauna pieeja, tālab patīkami pārsteidza dalībnieku spēja radīt radošu un jaunu pieeju biznesa attīstībai lauku teritorijā, izmantojot dažādas pieejamās tehnoloģijas, tendences un sabiedrības pieprasījumu, vienlaikus iesaistot un sadarbojoties arī ar citiem vietējā līmeņa partneriem.

Informacija no LLKC (https://goo.gl/mRfH50 ):

Ieceru aizstāvēšana notika trīs cēlienos.

Pirmajā savas idejas žūrijai un pārējiem dalībniekiem jaunieši prezentēja kategorijā “Lauksaimnieciskā ražošana”. Par uzvarētāju kļuva Zane Magone (Limbaži), kura atgriezusies no Anglijas, lai pārņemtu vecāku saimniecību un audzētu īru Tinkeru šķirnes zirgus (ponijus). 2. vietu ieguva Kima Bērtule (Kuldīga) ar ideju audzēt un pārstrādāt bioloģiski sertificētus broilerus, 3. vietu ieguva Mārtiņš Lazdenieks un Jana Stirna (Liepāja) par galda vīnogu audzēšanu uzņēmumā “Vīnkoks”. Savukārt atzinības rakstus šajā nominācijā ieguva Ilze Čudare (Rēzekne) ar ideju par amaranta audzēšanu un tā sēklu pielietojumu dažādos pulveros, kā arī Gunārs Voits (Balvi) ar ieceri par kāpuru audzēšanu makšķerēšanai.

Otrais cēliens bija atvēlēts kategorijai “Nelauksaimnieciskā ražošana”. 1. vietu jau esoša pakalpojuma attīstībai – grūsnības un augļu skaita noteikšana aitām ar ultrasonogrāfiju ieguva jaunā vetārste Dace Trupāne (Dobele). 2. vietu ieguva Aija Kleimane (Valmiera), kura attīsta dizaina zīmolu “EIKE”, bet 3. vietu – Andris Ločmelis (Balvi) ar individualizētiem ādas izstrādājumiem. Atzinības rakstus un žūrijas simpātijas balvas saņēma Katrīna Valaine (Madona), kura vēlas attīstīt darbnīcu zāļu paklājus aušanai pirts vajadzībām, kā arī Inga Jefremova (Talsi) ar ideju par līklīniju koka grīdas segumu izgatavošanu.

Trešajā cēlienā vērtēja kategorijā “Pārstrāde” iesniegtos darbus. Par labāko atzīts Ilvas Kavickas (Dobele) zīmola “Kalnup” piedāvājums – augu pulveri un to izstrādājumi. 2. vietā – Zane Gusta (Liepāja) ar lavandas pārtikas produktiem “Lavender Taste”, bet 3. vietā – Iluta Straģe (Dobele) ar aitas piena produktu ražošanu. Atzinības raksti šajā nominācijā piešķirti Rūdolfam Liepniekam (Preiļi) par ķirbju sēklas eļļas ražošanas ideju un Zandai Trukšānei (Ludza) par bioloģisko ķirbju ziedu un pļavu ziedu tēju mājražošanu.

Jauniešu idejas vērtēja žūrija, kuras sastāvā bija LLKC finanšu un ekonomikas eksperti, Latvijas Pašvaldību savienības (LPS), finanšu institūcijas Altum, Jauno zemnieku kluba, Zemkopības ministrijas un Lauku foruma pārstāvji.

Konkursa piektajā norises gadā iesniegts rekordliels pieteikumu skaits – 64.  Kategorijā “Lauksaimnieciskā ražošana” saņemti 12, kategorijā “Nelauksaimnieciskā ražošana” – 37, bet kategorijā “Pārstrāde” – 15 pieteikumi.

 Pirmās vietas ieguvējs katrā nominācijā saņems 2500 eiro savas idejas īstenošanai, otrās vietas – 1800, bet trešās – 1000 eiro, savukārt atzinības rakstu saņēmējiem piešķir 50 eiro.

LLKC konkurss jauniešiem tiek rīkots Valsts Lauku tīkla pasākuma “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.