“Latviskais mantojums” ekspertu komisijas apsekojuma brauciens

Norises laiks un vieta:  2016. gada 30. augusts, Zemgale.IMG_3922

LLF pārstāvis pasākumā : Ieva Jātniece, LLF padomes locekle

Apsekojamie objekti Zemgalē: Pirts “Lielzemenes” Vecumnieki,Vecumnieku novads; Atpūtas komplekss “Miķelis”, Gailīšu pagasts, Bauskas novads; apartamenti “Ores” Tērvete, Tērvetes novads; lauku sēta “Lejnieki”, Bērzes pagasts, Dobeles novads.

Svarīgākās gūtās atziņas un informācija VRG

  • VRG ieteicams( un tās ir ļoti mudināmas) ciešāk sadarboties ar biedrību “Latvijas lauku ceļotājs”, lai nodrošinātu plašāku reklāmu savas teritorijas tūrisma objektiem. Būtībā – tā ir viena no iekļaujamajām darbībām teritorijas aktivizēšanas sadaļā;
  • Paplašināts skatījums uz to, ko izprotam ar jēdzienu “Latviskais mantojums”. Piemēram, mūsu slavenais un ļoti profesionālais etnogrāfs Valdis Muktupāvels bija ārkārtīgi tolerants, vērtējot šī mantojuma dažādās izpausmes: “Iespējams, ka latviskais ir tieši šī nerimstošā dziņa darboties, iekārtot savu sētu, dārzu, nevis tīri redzamās izpausmes….”
  • Lauku tūrisma/latviskā mantojuma objektam nav jābūt perfektam! Ir ļoti normāli būt nemitīgā attīstībā un kustībā. Šķiet, ka pārāk bieži, sevišķi lauku teritorijās, baidāmies no tā, ka viss nav perfekti. Un tikai tad, kad katrs stūrītis būs spožs un izcakots, varēsim būt tūrisma objekts… Tas daudzus bremzē un nomāc, jo perfekcija ir grūti sasniedzama, tam pietrūkst gan laika, gan resursu. Tādēļ viena no VRG lomām tūrisma attīstības jomā atkal būtu tieši iedrošināšana – rādīt to, kas ir interesants un pārsteidzošs, negaidot pilnīgās perfekcijas līmeņa sasniegšanu.

Foto no brauciena pieejami ŠEIT

Kultūras zīme “Latviskais mantojums” tiek pasniegta tiem Latvijas tūrisma uzņēmējiem, kas saglabā un daudzina latvisko kultūras mantojumu, demonstrējot to tūrismā: saimnieki apmeklētājiem rāda un stāsta, cienā ar latviskiem ēdieniem, māca amatus un prasmes, svin latviskos svētkus. Latviskā mantojuma zīmi saņem naktsmītnes, lauku saimniecības, amatnieki, lauku krodziņi, latvisko tradīciju pasākumu rīkotāji un vadītāji, muzeji, kolekcijas, prasmju un arodu zinātāji (maizes cepēji, audēji, bitenieki, keramiķi, kalēji, pirtnieki, jumtu licēji, teicēji, dziesminieki, u.c.). Zīmes uzdevums ir popularizēt un saglabāt kultūras mantojumu, to aktīvi lietojot un darot saprotamu apmeklētājam.